Розчини

 Контактні лінзи мають високий попит – це відмінна альтернатива очкам. Але застосовувати їх потрібно з дотриманням низки правил. В іншому випадку оптичні елементи швидко втратить свої властивості і стануть непридатними до експлуатації. І головна умова – застосування спеціального розчину для догляду за контактними лінзами.

Які функції виконує розчин для контактних лінз

У складі контактних лінз - до 55% води, яка повільно, але неухильно випаровується при зіткненні з повітрям. Крім того, при експлуатації на елементи, що коректують, потрапляє пил, продукти виділень слізних залоз, піт, мікрочастинки косметики. Створюється середовище, сприятливе у розвиток патогенної флори, що може спровокувати захворювання очей.

Щоб уникнути погіршень властивостей лінз, потрібно їх зволожувати і очищати. Саме для цього і створені розчини для лінз, що імітують склад та РН людської сльози. Ці рідини мають компоненти для дезінфекції та зволоження, видалення всіляких забруднень.

Рідина для контактних лінз виконує такі функції:

  • усуває забруднення та відкладення з поверхні лінз;
  • здійснює ополіскування;
  • дезінфікує;
  • попереджає появу мікробів та бактерій;
  • зволожує поверхню, оберігаючи від пересушування;
  • сприяє усуненню дискомфортних почуттів при носінні лінз;
  • служить засобом зберігання оптичних елементів;
  • допомагає підтримувати правильну форму виробу, що забезпечує оптимальну корекцію зору.

Різновиди розчинів для контактних лінз

Для ефективного догляду та створення оптимальних умов догляду випускають різні рідини для лінз. Залежно від призначення розрізняють такі види розчинів:

  1. Водно-сольовий. За складом та рівнем pH дуже схожий на людську сльозу. Тому використовується переважно для зберігання, зволоження, ополіскування оптичних елементів. Не має необхідних дезінфікуючих якостей.
  2. Ензимний. Ефективний розчин для промивання лінз із сильними властивостями, що дезінфікують. Застосовується для періодичної (не частіше 1 разу на тиждень) дезінфекції, очищення від білкових, ліпідних та інших забруднень.
  3. Пероксидні. Очищаючий розчин для лінз з перекисом водню, що сприяє глибокому очищенню та дезінфекції, що перешкоджає розмноженню мікроорганізмів. Рідина гіпоалергенна, але не використовується для зволоження. Зберігати у ній лінзи не можна.
  4. Багатофункціональний. Вирізняється змістом додаткових компонентів. Часто у складі - один з водорозчинних консервантів, який додають хелатуючі агенти та активні речовини, що сприяють нейтралізації ліпідних, білкових, інших відкладень. Боратно-фосфатний буфер підтримує оптимальний рівень pH. Обов'язково є зволожуючі інгредієнти. Така рідина для лінз універсальна, справляється з численними завданнями - очищає, дезінфікує, зволожує, дбайливо зберігає елементи, що коректують.
  5. Розчин для жорстких контактних лінз із гіалуроном. При зберіганні в ньому лінзи добре зволожуються (гіалуронова кислота має властивість притягувати і зв'язує молекули води), виключаючи пересихання виробів. Це дозволяє знизити рівень тертя між лінзою та рогівкою. Також здійснюється ефективне очищення зі збільшеною глибиною проникнення – це потрібно жорсткого типу лінз.

Як вибрати розчин для лінз

Щоб вибрати та купити розчин для лінз, слід врахувати важливі аспекти:

  • тип коригувальних виробів - для різних типів лінз (гідрогелевих, жорстких газопроникних) потрібні різні рідини;
  • тривалість використання лінз, активність під час їхнього носіння, середовище перебування;
  • індивідуальні особливості людини – висока чутливість очей, схильність до алергічних реакцій, сухість очей та інші обмеження.

Оптимальний варіант – отримати консультацію офтальмолога, який порекомендує найкращий розчин для лінз за розумною ціною з урахуванням усіх нюансів.

Основні правила користування розчином для контактних лінз

Вибираючи розчин для очищення контактних лінз, зверніть увагу на наявність напису NO RUB. Вона означає, що рідина використовується без застосування механічної очистки. Засіб виливають у контейнер та опускають туди лінзи. Коли необхідно – дістають та надягають.

Для деяких видів лінз обов'язково потрібне механічне очищення – воно посилює дію розчину до 95%. Тоді рекомендується вибирати рідину без напису NO RUB.

Важливий чинник – дотримання термінів придатності грошей. Користуватися можна лише свіжим розчином – період експлуатації вказано на упаковці. Також вказано термін застосування після відкриття флакона. При використанні простроченого засобу дезінфекція та очищення не здійснюються, тому є велика ймовірність розвитку очних захворювань.

Якщо немає необхідності використання лінз – розчин у контейнері все одно потрібно міняти щодня. При цьому потрібно користуватися лише одним видом рідини – у різних засобах можуть бути несумісні інгредієнти.

Контейнер, у якому зберігаються лінзи, слід очищати щоразу, коли оптичні вироби звідти виймаються. При цьому потрібно вилити розчин, що залишився, налити трошки свіжого і протерти стінки ємності чистим пальцем. Після цього рідину вилити, просушити контейнер і щільно закрити.

Правила користування розчином для оптичних виробів не слід ігнорувати, інакше лінзи перестануть виконувати свої функції і стануть непридатними. Дійте за алгоритмом:

  • уважно ознайомтеся з інструкцією щодо застосування засобу;
  • перед маніпуляціями з очищення та дезінфекції лінз обов'язково мийте руки;
  • рідину у контейнері змінюйте щоразу після використання;
  • якщо термін дії розчину закінчився – потрібно придбати новий.