Видалення стороннього тіла з ока

До окуліста звертаються при різних проблемах органів зору, але найчастіше причиною для запису на консультацію є мікротравми ока. Незначні сторонні елементи на кшталт волосків чи частинок тканини, які потрапляють на склеру, кон'юнктиву чи рогівку, людина здатна витягти самостійно – досить інтенсивно поморгати чи промити проточної водою. Але іноді потрібно видалення стороннього тіла з ока, і тут без лікаря не обійтися.

Найбільш поширеними причинами ушкоджень є:
  • хімічні реактиви;
  • камінці та земля;
  • пісок;
  • стружка деревини;
  • металеві частинки;
  • мікроскопічні уламки скла.

Природні захисні механізми в такій ситуації не можуть впоратися, тому доводиться проводити видалення стороннього тіла з рогівки в клініці. Зволікання лікарської маніпуляції загрожує розвитком запальних процесів (кон'юнктивіту, блефариту, кератиту, увеїту), а в особливо тяжких випадках може стати причиною сліпоти, гнійних виразок, катаракти, відшарування сітківки та затуманювання кришталика. До того ж, доки не виконано міні-операцію, людина страждає від болю і не може справлятися з робочими обов'язками.

Симптоматика патології

Необхідність видалення в терміновому порядку стороннього тіла з кон'юнктиви та рогівки може виникнути будь-якої миті. Важливо не ігнорувати проблему, а негайно звернутися за лікарською допомогою з появою наступних ознак:
  • різке погіршення гостроти зору;
  • болючі відчуття різного ступеня інтенсивності;
  • почервоніння внаслідок крововиливу із внутрішньоочних судин;
  • відчуття печіння та різі;
  • відчуття присутності чогось зайвого у вічі;
  • постійний дискомфорт;
  • активна робота слізних залоз;
  • неможливість повністю відкрити чи закрити повіку;
  • розвиток світлобоязни.
Чим швидше вдається провести видалення сторонніх тіл з ока, тим менше ризику критичних наслідків, включаючи повну втрату зору. Самостійні спроби позбавитися проблеми можуть тільки нашкодити, оскільки ви не знаєте, де знаходиться сторонній предмет, які внутрішні структури він зачепив і т.д. Офтальмолог швидко встановить місце та масштаби пошкодження, підбере оптимальний метод та виконає видалення стороннього тіла з рогівки. Процедура в клініці буде безпечною та ефективною, і відкладати огляд не можна через високий ризик розвитку інфекції. Тривалість відновлення, як свідчить практика, прямо пропорційна швидкості звернення до окулісту.

Чому потрібно видалити стороннє тіло з різних частин ока?

Як правило, офтальмологам доводиться витягувати сторонні предмети при:
  • неправильне використання контактних лінз;
  • недотримання обережності при надіванні та знятті вовняних речей;
  • одержання виробничих травм;
  • порушення елементарних правил гігієни (характерно переважно дітей).
Іноді видалення стороннього тіла з рогівки доводиться виконувати, якщо в очі потрапляє сміття внаслідок сильних поривів вітру. Щоб мінімізувати ймовірність появи подібної проблеми, органи зору потрібно захищати за допомогою окулярів, особливо тим, хто працює у меблевій, будівельній та інших сферах, де є ризик контакту з дрібними металевими, дерев'яними частинками чи хімічно активними речовинами.

Що робить лікар перед тим, як вийняти стороннє тіло з рогівки

Велике значення під час проведення маніпуляцій із вилучення чужорідних частин має точна діагностика. Крім візуального огляду за допомогою збільшувальних приладів лікарі проводять УЗД, рентген, офтальмоскопію та діафаноскопію. Точно знаючи, де знаходиться сторонній предмет (у склері, поряд із століттям, на рогівці тощо), офтальмолог може скласти план дій і негайно розпочати лікування. Додатково лікар уточнює обставини травмування очей, щоб нічого не прогаяти і допомогти пацієнтові відновитися в найкоротші терміни.

Різні варіанти видалення сторонніх тіл з ока та ціна послуги

Визначення найнебезпечнішого та найефективнішого лікування залежить від того, де конкретно виявлено чужорідний предмет. Сам процес здійснюється у стерильних умовах після інформування пацієнта та отримання його усвідомленої згоди. Поруч постійно знаходиться кваліфікований медперсонал, а для зниження больових відчуттів застосовуються сертифіковані анальгетики.
Вилучення стороннього тіла з ока може відбуватися таким чином:
  1. При виявленні сміток і піщинок робиться струменеве промивання та антисептична обробка за допомогою тампону.
  2. Після підтвердження наявності стороннього тіла на рогівку лікар обробляє робочу зону анестетиком і за допомогою офтальмологічного інструментарію прибирає шматочки скла, металу або дерева.
  3. З кон'юнктивального мішка сторонні елементи видаляються з використанням ін'єкційної голки або пінцету, оскільки потрібно відокремити їх від епітелію, що наріс. Для профілактики ускладнень у вічі закопують бактерицидні краплі.
  4. Якщо огляд виявив наявність ушкоджень склоподібного тіла та сітківки, оптимальним варіантом є хірургічне видалення чужорідного предмета (якщо предмет містить метал, то використовується магніт).

Рекомендації пацієнтам перед та після видалення стороннього тіла з поверхні ока та рогівки

Після попадання в око сторонніх предметів діяти слід таким чином:
  • зателефонувати та записатися на терміновий прийом до офтальмолога, описав суть проблеми;
  • не робити жодних самостійних дій для вилучення стороннього тіла;
  • максимально швидко приїхати на огляд.
Після видалення стороннього тіла зі склоподібного тіла або з поверхні кон'юнктиви рогівки важливо дотримуватися щадного режиму і дотримуватися ряду правил:
  1. не чіпати постійно очі;
  2. уникати роботи за комп'ютером та з дрібними деталями;
  3. збалансовано харчуватися;
  4. приймати призначені медикаменти;
  5. проводити заміну пов'язок з рекомендованою окулістом періодичністю;
  6. не забувати проходити огляди з метою оцінки темпів відновлення.