Лінзи для окулярів

 Лінзи для окулярів призначені для корекції зору. Завдяки впровадженню нових технологій сьогодні асортимент цих оптичних виробів надзвичайно широкий. Для грамотного підбору лінз на окуляри необхідно ознайомитися з їх основними характеристиками, врахувати безліч факторів – носити окуляри буде комфортно, ефективно і безпечно.

Матеріали, що використовуються у виробництві лінз для окулярів

Сьогодні можна купити лінзи для окулярів із таких матеріалів:

  1. Скло. Має високий коефіцієнт заломлення, забезпечуючи відмінну гостроту зору. Добре обробляється, чудово піддається нанесенню всіх видів покриттів. Погано переносить ударні навантаження, але стійко до перепадів температури та впливу хімічних речовин. Скляні лінзи сьогодні частіше застосовують при великих діоптріях – скло тонше за пластик, тому окуляри виглядають витонченішими.
  2. Пластик. Відносно дешеві пластикові лінзи для окулярів користуються популярністю, що зумовлено їхньою невеликою вагою, чудовими оптичними якостями, низькою вартістю. Пластик стійкий до ударів, добре захищає від сонячного проміння.
  3. Полікарбонат. Вироби з цього матеріалу мають високий показник заломлення, мають невелику вагу, стійкі до ударного навантаження.

Які бувають лінзи для окулярів

Замовити лінзи рекомендується за рецептом, виписаним офтальмологом після детальної перевірки зору. Лінзи бувають монофокальними та мультифокальними.

Монофокальні лінзи використовуються для корекції зору на певній відстані:

  • Для дали – виписують при короткозорості та астигматизмі, їх часто носять постійно.
  • Для читання – показані за наявності далекозорості, що використовуються на близькій відстані.
  • Лінзи в окуляри для комп'ютера застосовують при тривалій роботі з гаджетами. Вони захищають від синього випромінювання, що шкодить очам. Бувають з діоптріями та без.

Мультифокальні лінзи мають дві або більше області фокусування:

  • біфокальні: дві зони фокусування – для далеких відстаней та для читання;
  • прогресивні: три області перегляду – далека, середня, близька.

Є ще офісні лінзи, які призначені для використання у приміщеннях. Не мають зони фокусування для далеких відстаней.

Характеристики лінз

Щоб замовити лінзи для окулярів, слід визначитися з такими параметрами:

  1. Відстань між зіницями очей. Лінза має оптичний центр, який у готових окулярах повинен поєднуватися з центром зіниці. Якщо цього не врахувати – виникає так званий ефект призми, що викликає дискомфортні відчуття в очах, головний біль. Для поєднання центрів очей із центрами лінз вимірюють відстань між зіницями (для дорослої людини цей показник варіюється в межах 54-74 мм).
  2. Оптична сила лінзи. Це показник заломлення світлових променів – що більше кут заломлення променів, то сильніше коригується зір. Одиниця виміру – діоптрії. Розмір визначається офтальмологом.
  3. Індекс рефракції. Це коефіцієнт, що показує ступінь заломлення променів, значення якої обернено пропорційно до товщини і ступеня викривлення виробу. Чим вищий показник – тим тонша і легша лінза. Для скляних виробів варіюється в межах 1,5-1,9, для пластикових – 1,5-1,7.
  4. Форма. Лінзи можуть бути сферичними (поверхня у вигляді сфери) та асферичними (еліпсоподібними).
  5. Покриття. Лінзи можуть мати додаткове покриття, що наноситься для отримання різних ефектів – покращення міцності, захисту від штучного синього кольору, сонячних променів, механічної дії (подряпин) та інше. Вартість лінз для окулярів із застосуванням покриття збільшується.

Товщина лінзи

Купити лінзи для окулярів для зору можна різної товщини. Чим менший цей параметр, тим менше спотворюється обличчя, окуляри виглядають естетичнішими.

У увігнутих лінз, призначених для корекції короткозорості, найтонша зона – центральна. У опуклих лінз, що коригують далекозорість, найтонша область - краї виробу.

Зниження товщини лінзи можна досягти за допомогою асферичного дизайну. Це поступова зміна кривизни лінзи - від центральної області до країв. Такий дизайн дозволяє зробити лінзи більш плоскими, через що очі під окулярами виглядають природно, без збільшувального ефекту. Застосування асферичного дизайну може надати підвищення показника чіткості периферичного зору.

Покриття лінз

Купуючи в каталозі лінз для окулярів, можна вибрати вироби зі спеціальним покриттям. Воно дає лінзам різні властивості, необхідні за різних обставин.

Популярні види покриттів лінз:

  1. Зміцнююче. Якщо скляні лінзи стійкі до утворення подряпин, то м'якіші матеріали схильні до стирання і появи подряпин. Наприклад, на виробах з полікарбонату, що має чудову ударостійкість, дуже швидко проявляються пошкодження від зіткнень з твердими предметами. Тому під час виробництва такі вироби наносять спеціальне тверде покриття, що забезпечує стійкість до подряпин. Виріб стає майже таким міцним, як екземпляри зі скла.
  2. Антивідблиск. Призначено для усунення відображень у поверхні, що робить гіршу контрастність та чіткість зору, особливо – у сутінки та вночі. Покриття дозволяє робити лінзи практично невидимими для співрозмовника. На фотографіях не буде відблисків. Таке покриття є актуальним для лінз, що мають високий показник заломлення світлових променів.
  3. Захист від ультрафіолету. Лінзи з полікарбонату і пластику з високим показником заломлення мають вбудований захист від ультрафіолетового випромінювання. Коли пластикові вироби мають невисокий показник заломлення, розумно оснастити оптичні вироби додатковим захистом.
  4. Фотохромне. Виявляється при дії ультрафіолетових променів – лінзи темніють, очі захищені від яскравого світла. У приміщенні оптичні елементи такі прозорі.
  5. Гідрофобне. Захищає від вологи, конденсату, бруду. Лінзи довго залишаються прозорими без додаткового очищення.
  6. Кольорове тонування. Тоновані лінзи надають окулярам оригінальності та стильності.
  7. Градієнтне тонування. Лінзи покривають темним покриттям у верхній частині, нижче відтінок стає світлішим. Це виглядає естетично, крім того – дає змогу захищати очі від сонця.
  8. Дзеркальне. На лінзи наноситься шар покриття, що відбиває світло. Окуляри стають сонцезахисними, повністю приховують очі.